W swoim życiu miałem przyjemność bycia w kilku relacjach mentoringowych w standardowym modelu mentor-mentee.
Z przyjemnością wymieniam osoby, w kolejności chronologicznej:
- Arek Zwierzyński, który jako pierwszy ukierunkował moje ideologiczne myślenie o pracy pokazując [m.in](http://m.in/). “Doktrynę Jakości”.
- Michał Guzowski, który od razu po poznaniu pozwolił mi działać, ale co ważniejsze – poukładał mi w głowie wiele rzeczy.
- Filip Nowak i jego zespół z PIT Łukasiewicz. To zabawna historia, bo poznałem ich, gdy byli moimi… kursantami. Od razu złapaliśmy świetny kontakt. Bardzo cenię sobie spotkania i rozmowy z nimi.
- Polski zespół Google Cloud. Pewnie nie są świadomi, że tak ich postrzegam, ale moja pełna energii działalność partnerska była jedną wielką nauką.
- Tomasz Grochowski z PMI Poland Chapter. Poznaliśmy się poprzez program mentoringowy PMI. Miałem możliwość wyboru mentora i Tomasz okazał się strzałem w dziesiątkę. Przez wiele spotkań ujawnił mi wiele niuansów zarządzania projektami, ale też pozwolił mi rozgryźć aktualne wtedy problemy.
- Mój ostatni mentor woli pozostać anonimowy, ale nie mogę nie wspomnieć o przekazanej ogromnej dawce wiedzy biznesowej, negocjacyjnej, tej o budowie firmy i relacji w dużej skali. Po tym doświadczeniu mam w sobie pewność, że mogę rozmawiać z każdym – niezależnie od skali projektu czy budżetu. Wiem co naprawdę jest wartościowe i jak dowozić projekty.
Nie mogę też nie wspomnieć o swoich rodzicach, których uważam za największych i pierwszych nauczycieli życia.
W sferze zawodowej miałem też wiele okazji, aby dzielić się zebraną wiedzą i stawać pod drugiej stronie. To również bardzo ciekawe i uczące doświadczenie.
Bycie jednocześnie uczniem i nauczycielem daje świetne efekty i poskramia ego, dlatego też chciałbym spróbować wyjść temu naprzeciw i zaoferować spotkania mentoringu odwróconego lub co-mentoringu.
## Wprowadzenie
Mentoring odwrócony to sposób uczenia się polegający na tym, że to młodsza osoba staje się mentorem dla starszej.
Co-mentoring to model uczenia się, w którym dwie osoby o różnych umiejętnościach i doświadczeniach współpracują ze sobą, aby zdobyć nową wiedzę i rozwijać swoje umiejętności.
O wartości tej formuły pisał [m.in](http://m.in/) [Forbes](https://www.forbes.pl/kariera/odwrocony-mentoring-nauka-od-mlodszych-wspolpracownikow/pe2ld08).

### Zachęca do tego też UE!
Serdecznie polecam sprawdzić młodym przedsiębiorca program UE – [https://www.erasmus-entrepreneurs.e](https://www.erasmus-entrepreneurs.eu/)
## Wejdźmy w relację mentor-mentee!
Co-mentoring ze mną to świetny sposób na rozwój umiejętności i zdobycie nowej perspektywy na prowadzenie biznesu w dobie nowoczesnych technologii i obecnych realiów:
- Digital Workplace
- praca asynchroniczna
- własna produktywność
- chmura
- Citizen Development
- Turkusowe zarządzanie
- wejście GEN-Z na rynek pracy
- i wiele więcej
Musisz wiedzieć, że uwielbiam słuchać – szczególnie anegdoty (które często najbardziej zapadają w pamięć)
Razem możemy stworzyć połączenie młodej energii i doświadczenia biznesowego, które przełoży się na realną wartość dla obu stron. Złapiesz mnie tutaj: [[Kontakt]]
### Jako mentee
Chciałbym współpracować ze świadomymi przedsiębiorcami, którzy widzą dużą wartość w innowacjach w organizacji: zarówno w sferze technicznej, relacyjnej i własnej produktywności.
### Jako mentor
To dość odważne stwierdzenie, by już teraz być mentorem, ale porozmawiać z młodymi osobami pełnymi energii, które chciałyby ją ukierunkować – dlaczego nie? Pomogę i przekieruję w odpowiednie miejsce wedle mojej najlepszej wiedzy.